ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Uudised

Trüki

31. märts 2015
31.03.2015 Telema: 13 miljonit e-dokumenti Baltikumi kaubanduses
2015. aastal vahetatakse Baltikumi kaubanduses vähemalt 13 miljonit elektroonilist dokumenti. Telema prognoosi aluseks on Eesti riigi kindel otsus muuta e-arvete kasutamine kohustuslikuks 2016. aasta lõpuks. Et olla nõuete täitmiseks õigeaegselt valmis, peavad ettevõtted ja organisatsioonid oma protsesse kohandama juba täna.
2014. aastal vahendas Telema ligi 12 miljonit e-dokumenti. Edukamatel ärikuudel ületas dokumendiliiklus miljoni piiri. Kümnend tagasi oli miljon e-dokumenti suur maht terve aasta kohta. Telema tegutsemise algusest alates on Balti riikides EDI teel vahetatavate kaubadokumentide mahu iga-aastane kasv olnud enam kui kümme protsenti.

“Meil on hea meel, et e-dokumentide mahtu kasvatavad stabiilselt kõik EDI võrgustiku liikmed,” tõdeb Telema tegevjuht Hele Hammer ja lisab: “ettevõtted on EDI kasutegurist aru saanud ning kaasavad võrgustikku üha enam uusi partnereid.” Sellele vaatamata on potentsiaal ressursside kokkuhoiuks veel tohutu, sest näiteks Eestis edastatakse EDI-arvetena st täisdigitaalselt alla 20% arvetest.
 
E-dokumente kasutatakse enim toidu- ja esmatarbesektoris. EDI on edukalt kasutusel kõigis suuremates Baltikumi jaekettides. 2014. aastal teatasid mitmed edukamad jaemüüjad (sh. Maxima ja Prisma) oma otsusest võtta kasutusele 4-dokumendi tarnemudel. Nimetatud mudeli puhul liigub tarneahelas lisaks elektroonsele tellimusele ja arvele ka e-saateleht ja e-vastuvõtukinnitus. Tarnekorraldus muutub seega täpsemaks ja läbipaistvamaks.
    
Telema vahendab oma süsteemi kaudu 20 erinevat dokumenditüüpi, millest enim kasutatakse e-arveid ja e-tellimusi. 2014. aastal liikus Telema süsteemis ligi neli miljonit tellimust ja pea samas mahus arveid. Paberdokumentide asendamine elektroonsetega aitab kokku hoida aega, vältida vigu ning suurendada käivet ja kliendirahulolu kogu tarneahela lõikes.
Telema AS